Katar’ın Ölü İşçilerine

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

2022 Dünya Kupası için çalışırken ölen göçmen işçi sayısı 1000’i buldu ve bu sayının artması bekleniyor. FIFA’nın Katar seçimine ilişkin sert tartışmalar ve ağır iddialar ateşlenmişken 1Week1Project isimli mimarlar kolektifi, Katar’da Dünya Kupası için çalışırken ölen ve 2022’ye dek öleceği öngörülen işçiler için dobra ve kasvetli bir anıt önerdi.

Devasa taşlardan örülen bir kule şeklinde tasarlanan yapıda her taş hayatını kaybeden bir Nepalli işçiye tekabül ediyor (ölen 1000 işçiden 400’ü Nepalli) Her bir layer 8 taştan oluşuyor.

2022’ye dek süreceği düşünülen işçi ölümleri için bir vincin yapıya yeni taşlar eklemek üzere hazır bekletilmesi öneriliyor. Ölümlerin beklenilen oranlara ulaşması durumunda kulenin 1 mil yüksekliğe sahip olması ve böylece bölgedeki tüm gökdelenlerin önüne geçmesi bekleniyor.

Gerçekleşmesi güç hatta farazi bir proje olma özelliği taşıyan anıt, FIFA’nın Katar kararı ile hayatını kaybeden ve kaybetmeye devam eden işçilerin dehşet verici hikayesini rakamlara indirgemeyen çarpıcı bir öneri olma özelliği taşıyor.

Projeye ilişkin detaylı bilgi için buraya.

Kaynak: Co.DESIGN

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir