İlişkiler

Dosya: Zehirli İnsanlar & İlişkiler

Dosya: Zehirli İnsanlar & İlişkiler

İstismara dayalı ilişkileri anlamak ve tanımlamak; zehirli insanların üzerimizde kurabileceği yıkıcı etkiyi geç olmadan zayıflatabilir. Zehirli insanların ve ilişkilerin temel özelliklerine  ve onlara karşı geliştirebileceğiniz etkin savunma yöntemlerine odaklanan bu dosyanın daha besleyici ve sağlıklı ilişkiler kurmanıza katkıda bulunması dileğiyle…

Devamı
Zehirli İnsan Tipleri

Zehirli İnsan Tipleri

İnsan olmanın güzel taraflarından biri de iyi biri olmak için mükemmel olmanın şart olmamasıdır. Bir noktada hepimiz aptalca kararlar verir, sevdiğimiz insanları incitir, telafisi zor şeyler söyler ve istediğimiz olsun diye fazla zorlarız. Bunların hiçbiri bizleri zehirli insan yapmaz. Sadece insan yapar. İşleri yüzümüze gözümüze bulaştırır, sonra büyür ve öğreniriz. Zehirli insanlar farklıdır. Onlar asla öğrenmez. Aynayı asla kendilerine çevirmezler ve yol boyunca kimi kırdıklarını da umursamazlar.

Devamı
Zehirli İnsanları Tanımak

Zehirli İnsanları Tanımak

Hepimiz zehirlerini üzerimize püskürten zehirli insanlar tanımışızdır. Zor insanlar, anlayışlı insanlardan hoşlanırlar ve hepimizin hayatında memnun etmek için saçımızı süpürge ettiğimiz en az bir kişi olmuştur – ama amacımıza hiç ulaşamamışızdır.

Devamı
Zehirli İlişkiyi Noktalamak

Zehirli İlişkiyi Noktalamak

Ailelerin ve ilişkilerin amacı (bazen inanılmaz zorlayıcı olsalar da) yıkmak değildir. Bütün ilişkilerin kusurları vardır ve hiçbiri de sürekli olarak parıltı, neşe ve güzellikle dolu değildir. Her normal ilişkide arada bir kavgalar yaşanır. Bazı şeyler söylenir, yapılır, affedilir ve arada bir de stratejik anlarda yeniden gündeme gelebilir. Fakat çoğunlukla, o ilişkinin içinde olmak insanı besler ve canlandırır. En azından, canını yakmaz.

Devamı
Zehirli bir Ebeveynle Büyüyüp İyileşmek

Zehirli bir Ebeveynle Büyüyüp İyileşmek

Pek önemsemediğiniz insanların zehrine bulaşmak da elbette zordur fakat sizi sevmesi, kucaklaması, dünyanın zorluklarından koruması gereken; sevgi, akıl ve içtenlikle ayaklarınızın üzerinde durmayı öğretmesi beklenen insan tarafından buna maruz bırakılmak sizi tamamen değiştirir. Ancak sadece zehirli bir ebeveynin –sizi sevmesi gereken bir insanın- yol açabileceği, kendine özgü bir acı türü vardır. Sanki içiniz dışınız paramparça olmuş gibidir.

Devamı
Zehirli İnsanlarla Baş Etmenin Pratik Yolları

Zehirli İnsanlarla Baş Etmenin Pratik Yolları

Zehirli insanlar uyarı niteliğinde bir dövmeye sahip olsaydı bile onlardan kaçınmamız zor olurdu. Yakınımıza kimleri alacağımıza her zaman biz karar veririz ama zehirli insanları hayatımızın diğer alanlarından çıkarmamız her zaman o kadar da kolay olmayabilir. İş arkadaşımız, patronumuz, eşimizin ailesi, üvey akrabalarımız, ailemiz, ortak ebeveynimiz –liste uzar da uzar – olabilirler.

Devamı