Elvis’ten Punk’a Rock & Roll Tarihi

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Bob Dylan’ın el yazısı ile Like A Rolling Stone’un sözleri, Jimi Hendrix imzalı bir kontrat, David Bowie, Elton John, John Lennon ve Aerosmith tarafından kullanılmış bir piyano, Beatles üyelerinin imzasını taşıyan bir makbuz… A Rock & Roll History: Presley to Punk, Rock & Roll’un manevi değeri yüksek materyallerine özel bir müzayede.

24 Haziran’da Sotheby’s tarafından düzenlenecek A Rock & Roll History: Presley to Punk müzayedesinde Rock müzik tarihine damgasını vurmuş eserler ve sanatçılar ile ilgili parçalar satışa sunulacak. Bob Dylan’ın orijinal şarkı sözleri, Elvis Presley, The Rolling Stones, Led Zeppelin, Cream ve Bruce Springsteen’in enstrümanları, The Beatles’ın el yazması şarkı sözleri müzayedenin gözde parçalarından.

Bob Dylan ''Like A Rolling Stone'' El Yazması - Görsel: ReutersBob Dylan ”Like A Rolling Stone” El Yazması – Görsel: Reuters

Orjinal şarkı sözleri, görülmemiş fotoğraflar vs. bana hafif kalır diyorsanız John Lennon’ın, “Imagine” albümünü kaydederken kullandığı piyanonun yaklaşık 200 bin dolara satılması bekleniyor. Söz konusu piyano, Don McLean, Bob Dylan, Patti Smith ve Lou Reed gibi sanatçılar tarafından da kullanıldı. Enstrümanlar bölümünün bir diğer parlayan parçası ise Kurt Cobain’in kullandığı ve sahnede kırdığı Univox marka elektro gitar.

Michael Jackson, Elvis Presley, Sly Stone ve Jimmy Page'e ait sahne kostümleri - Görsel: ReutersMichael Jackson, Elvis Presley, Sly Stone ve Jimmy Page’e ait sahne kostümleri – Görsel: Reuters

Müzayede 24 Haziran’da New York Sotheby’s Galeri’de.
Kıymetlilerin tam listesi burada.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir