”Önce Ekmekler Bozuldu”

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

”Dünyayı kurtarmak”, ”dünyayı korumak” söylemleri, insana has o bilindik kibri fazlasıyla barındırdıkları gerekçesiyle terk edilmeye başlandı bile. Şimdi insanı, onu çevreleyen yaşamı kasteden ve önceliğin ne olduğunu açıkça belirten bir yaklaşım yükselişte: Tohumu, toprağı, insanı korumak. Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği, ekolojik yaşam bilinci için mücadele ediyor. 

”Organik pazar”, ”daha fazla hareket”, ”daha az teknoloji’… Son yılların yükselen trendi ”sağlıklı yaşam” için lüks tüketim malzemeleri ya da hizmetler satın almanın ötesinde bir yaklaşım arayışında olanlar Buğday’ın kampanya ve etkinliklerinde çok şey bulacak. Dünyayı kirletmeden evinizi temizlemenin ya da kendi peynirinizi yapmanın yollarını merak ediyorsanız burası tam size göre.

bugday3

Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’ne üye olarak neleri destekleyebilirsiniz?

* Güvenilir gıdayı. Buğday’ın yerel yönetimlerin işbirliğiyle kurup denetlediği %100 ekolojik pazarlar sayesinde 100’ü aşkın çiftçi ailesi ürününe pazar buluyor, ekolojik üretim yapmayı sürdürüyor. Kentli  kullanıcılar sağlıklı, güvenilir gıdaya ulaşıyor.

* Sürdürülebilir, sağlıklı yaşam tarzını. Buğday’ın TaTuTa Ekolojik Çiftlik Ziyaretleri Projesi sayesinde ekolojik üretim yapan çiftçiler ek gelir elde ediyor, kentte yaşayanlar doğal ve geleneksel üretim tarzlarını deneyimliyor.

* Doğa dostu kullanım alışkanlıklarının yaygınlaşmasını. Buğday, yaptığı sunumlar ve yayınlar sayesinde pek çok kişiye, kullanım alışkanlıklarını doğayla daha uyumlu alışkanlıklara dönüştürme konusunda yardımcı oluyor.

yirca

* Ekolojik yaşam bilgisinin yayılmasını. Buğday’ın web sayfası, elektronik bülteni, ekolojik yaşam rehberi, Açık Radyo programı ve medya ile iletişimi sayesinde binlerce kişi ekolojik yaşam bilgisine ulaşıyor.

* Doğa dostu tarım politakalarının oluşturulması çabalarını. Buğday bu amaçla çok sayıda toplantıya katılıyor ve görüş veriyor. Dernek Organik Tarım Yönlendirme Komitesi’nin de üyesi.

* Tarımsal biyolojik çeşitliliğin korunmasını. Buğday, yerel tohumlarımızın korunması için Tohum Ağı Projesi’ni başlattı.

* Doğa dostu yaşam örneklerinin yaygınlaştırılmasını. Kaz Dağları Çamtepe Ekolojik Yaşam Merkezi’nde Buğday, kırsaldaki deneyimlerini uygulamaya koyuyor ve eğitim çalışmaları yapıyor.

bugday4

Üye olmak için buraya.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir