Çocuğunuza Cinsel İstismarı Önleme Becerisi Kazandırmanın 10 Etkili Yolu

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Küçük çocuklarımıza güvende olmaları için bir sürü şey öğretiriz. Yanan ocağa dikkat etmelerini, karşıdan karşıya geçerken hem sağa hem de sola bakmalarını öğütleriz ama bedensel güvenliği çoğunlukla çok daha geç yaşlara – hatta bazen iş işten geçene kadar – öğretmeyiz.

kids-playing

(Bu yazı Hey Sigmund için Natasha Daniels tarafından kaleme alınmıştır. Bilgilendirme amacı taşır ve profesyonel bir rehberliğin muadili değildir.)

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, (CDC) tarafından yürütülen bir araştırmada 18 yaşından önce cinsel istismara uğrama oranının erkek çocuklarda yaklaşık olarak altıda bir, kız çocuklarda ise dörtte bir olduğu ortaya çıkmıştır. Daha da korkutucu bir şey bilmek ister misiniz? Amerika Adalet Bakanlığı’na göre faillerin yalnızca yüzde 10’u çocuğun tanımadığı insanlar ve yüzde 23’ü de yine çocuklardan oluşuyor!

Bu istatistikler beni hiç de şaşırtmıyor. İşimde, cinsel istismar kurbanı olan çocuklarla haftalık olarak görüşüyorum. Birçoğu beş yaşın altında. Neredeyse hepsi de faillerini tanıyor ve bu failler çoğunlukla da başka bir çocuk oluyor – Evet, başka bir çocuk!

Anne babalar bana sık sık, böyle bir olayın başlarına geleceğini hiç tahmin etmediklerini söylüyorlar. Çocuklarını asla yabancıların yanında bırakmadıklarını… Çocuklarını hep göz önünde tuttuklarını söylüyorlar.

Peki sizin çocuğunuz oyun buluşmalarına gidiyor mu? Peki ya kreşe veya anaokuluna? Arkadaşları ya da akrabaları evinize geliyor mu? Komşunun evine oyun oynamaya gidiyor mu? İşin aslı şu ki; çocuğunuzun cinsel istimara maruz kalması riskini tamamen ortadan kaldıramazsınız. Bunu hazmetmek zor, biliyorum ama ne yazık ki gerçek bu.

Gerçekten çok iyi ailelerle –gerçekten çok iyi dostları, komşuları, oyun arkadaşları, öğretmenleri, koçları, takım arkadaşları, kuzenleri, bebek bakıcıları, kardeşleri, amcaları, erkek arkadaşları ve sınıf arkadaşları olduğunu düşünen ailelerle- çalıştım. Failler de tıpkı sizin bizim gibi görünen insanlar. Tıpkı çocuğunuz gibi görünüyorlar ve bence en korkutucu gerçek de bu.

Birlikte çalıştığım çocuklar iyi mahallelerden, iyi evlerden gelmiş, iyi okullara giden çocuklar. Daha dört yaşında, diğer çocuklar tarafından cinsel istismara uğramış çocuklarla çalıştım. Oyun buluşmalarında, yatılı misafirliklerde, sınıfta, okul bahçesinde, okul servisinde, oyun odasında ve arka bahçede istismara uğramış çocuklarla çalıştım.

Artık sizi ölesiye korkuttuğuma göre – hadi gelin de uçurumdan aşağı atlayalım. Çocuğumuzu kırılacak kemiklerden, yaralanmaktan ya da hata yapmaktan koruyamayacağımızı kabul etmemiz gerekiyor. Aynı şekilde cinsel istismar riskini de engellememiz mümkün değil. Düşüp bir yerlerini incitme ihtimaline rağmen bisiklete binmesine izin verdiğimiz gibi; dünyaya açılıp etrafındaki insanlarla etkileşime girmesine de izin vermek zorundayız. Fakat… tıpkı bisiklet kaskı takmak gibi, çocuklarımızı güvende tutacak bilgilerle donatmamız da mümkün.

Children playing and running in a park with colourful banners

Ebeveynler bedensel güvenlik konusunu çocuklarıyla yeterince erken bir yaşta konuşmuyorlar. Neden böyle olduğuna dair bir sürü farklı sebep duydum: Çok genç. Zaten ben göz kulak oluyorum. Anlamaz. Korkutucu bir konu. Benim başıma gelmez. İyi bir mahallede yaşıyoruz.

Çocuklarınızla konuşun. Asla erken değil. Korkutucu bir konuşma olmasına gerek yok. Bir gün dahi beklemeyin. Bugün konuşmaya başlayın. İşte dikkat etmeniz gereken 10 önemli konu:

1. Bedenleri ile ilgili konuşmaya erken yaşta başlayın.
Bedenin bölümlerine isimler verin ve erken – çok erken yaşta – konuşmaya başlayın. Bedensel bölgeler için düzgün isimler kullanın ya da en azından çocuğunuza gerçek isimlerini öğretin. Vajinasına “aşağısı” gibi çeşitli isimler takmış kaç tane küçük çocukla çalıştığımı anlatamam bile. Eğer bir çocuk istismarı ifşa etmek istiyorsa, bu durum hikayesini karmaşıklaştırabilir.

2. Onlara bedenlerinin mahrem olduğunu öğretin.
Çocuğunuza mahrem bölgelere mahrem dendiğini, çünkü başka kimselerin görmemesi gerektiğini anlatın. Anneyle babanın onları çıplak görebileceğini ama evin dışındaki insanların onları sadece giyinik görmesi gerektiğini açıklayın. Doktorlarının da onları giysileri olmadan görebileceğini, çünkü anneyle babanın yanlarında olacağını ve doktorun da vücutlarını muayene ettiğini anlatın.

3. Çocuğunuza bedensel sınırları öğretin.
Çocuğunuza kimsenin mahrem bölgesine dokunmaması gerektiğini ve başkasının mahrem bölgesine dokunmasını da isteyemeyeceğini soğukkanlı bir şekilde anlatın. Aileler genelde bu cümlenin ikinci kısmını unuturlar. Cinsel istismar genelde failin çocuktan kendisine ya da bir başkasına dokunmasını istemesiyle başlar.

4. Çocuğunuza vücutla ilgili sırların olmayacağını anlatın.
Birçok fail çocuğa istismarı sır olarak saklamasını söyler. Bunu “Seninle oynamayı çok seviyorum ama ne oynadığımızı başkalarına anlatırsan bir daha gelmeme izin vermezler” gibi arkadaşça bir şekilde ya da “Bu bizim sırrımız. Eğer birine anlatırsan senin fikrin olduğunu söylerim ve başın belaya girer!” gibi tehditkar bir şekilde yapabilirler. Çocuğunuza, insanlar ne derse desin bedenle ilgili sırların doğru olmadığını anlatın. Çocuğunuza, birisi bedeniyle ilgili bir sır tutmasını söylerse bunu size mutlaka anlatması gerektiğini açıklayın.

5. Çocuğunuza kimsenin mahrem bölgelerinin fotoğrafını çekemeyeceğini söyleyin.
Bu, genelde ebeveynlerin unuttuğu bir konudur. Dışarıda çıplak çocukların fotoğraflarını çekip internetten ticaretini yapmayı seven pedofillerin yaşadığı hastalıklı bir dünya var. Bu bir salgın ve çocuğunuz da risk altında. Eğer yalnızca bedensel güvenlikten bahsederseniz bir risk faktörünü gözden kaçırmış olursunuz. Çocuğunuza kimsenin mahrem bölgesinin fotoğrafını çekemeyeceğini söyleyin.

6. Çocuğunuza korkutucu ya da rahatsızlık verici durumlardan kurtulmayı öğretin.
Bazı çocuklar insanlara – özellikle de yaşlılara ve yetişkinlere- “hayır” demekte zorlanırlar. Onlara rahatsızlık verici durumlardan kurtulmak için kullanabilecekleri bahaneler öğretmeye çalışın. Çocuğunuza, eğer birileri mahrem bölgesini görmek ya da ona dokunmak isterse, ‘tuvalete gitmem gerek’ diyebileceğini söyleyin.

7. Çocuğunuzun kendini güvende hissetmediği veya onu almanızı istediği durumlarda kullanacağı bir parola belirleyin.
Çocuklar büyüdükçe, kendilerini güvende hissetmedikleri durumlarda kullanacakları bir parola verebilirsiniz. Bu parola evde, eve misafir geldiğinde, oyun grubuna gittiklerinde ya da yatıya gittiklerinde kullanılabilir.

8. Çocuğunuza size bedeniyle ilgili bir sır verdiğinde başının asla derde girmeyeceğini söyleyin.
Çocuklar çoğu zaman bana başlarının belaya gireceğini düşündükleri için bir şey söylemediklerini anlatıyorlar. Bu düşünce genelde fail tarafından da pekiştiriliyor. Çocuğunuza ne olursa olsun, size beden güvenliği ya da bedensel sırlarla ilgili bir şey söylediğinde başının ASLA belaya girmeyeceğini söyleyin.

9. Çocuğunuza vücuduna dokununca gıdıklanabileceğini, hatta hoşuna gidebileceğini söyleyin.
Birçok anne-baba ‘iyi dokunuş-kötü dokunuş’tan bahsediyor ama bu tür dokunuşlar genelde can acıtmıyor ve kötü hissettirmiyor. Bu deyimlerden kaçınmaya çalışın çünkü mahrem bölgelerinden ‘gıdıklanan’ bir çocuğun kafasını karıştırabilirler. Ben “gizli dokunuş” deyimini tercih ediyorum çünkü olası şeyleri daha doğru tasvir eden bir deyim.

10. Çocuğunuza tanıdıkları biri de olsa, başka bir çocuk da olsa bu kuralların aynen geçerli olduğunu söyleyin.
Bu çocuğunuzla konuşmanız gereken önemli bir nokta. Küçük bir çocuğa “kötü adam” nasıl olur diye sorsanız büyük olasılıkla karikatürize bir kötü adam tasvir edecektir. Çocuğunuza kimsenin mahrem bölgesine dokunamayacağını belirtmeyi unutmayın. “Kimse mahrem bölgelerine dokunamaz. Anne veye Baba seni temizlerken, krem sürerken dokunabilirler ama başka kimse dokunamaz. Arkadaşlar, teyzeler, amcalar, öğretmenler, koçlar, hiç kimse. Sevdiğin biri de olsa, yetkili biri de olsa, mahrem bölgene dokunamazlar,” gibi bir şey söyleyebilirsiniz.

Bu konuşmaların cinsel istismarı tamamen önleyeceğine inanacak kadar saf değilim ama bu konuşmaları yapmadığınız takdirde çocukların çok daha büyük bir risk altında olacağını biliyorum. Çocuklukta cinsel istismar söz konusu olduğunda, bilgi güçlü bir caydırıcı silahtır – özellikle de bu alandaki masumiyetleri ve cahillikleri nedeniyle hedef alınan küçük çocuklarda. Bu konuşmaları sık sık yapın. Bir kere konuşmak yetmez. Bu tekrar tekrar değinilmesi gereken bir konu. Bu mesajları pekiştirmek için doğal zamanları – banyo zamanı ya da çıplakken etrafta koşturdukları zamanlar gibi zamanları- seçin.

Bu makale bazı ailelerin hayatını değiştirebilir ve bir takım korkunç ve travmatik deneyimleri engelleme gücüne sahiptir. Lütfen sevdiğiniz ve önemsediğiniz kimselerle de paylaşın ve beden güvenliği mesajını yaymama yardımcı olun!

Kaynak: Hey Sigmund

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir