Sağlıklı Cinsellik Konuşmaları: Çocuklara Rıza Kavramını Öğretmek

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

Ergenler ve Genç Yetişkinler

1– Dokunuş tipleri hakkında eğitim özellikle orta öğrenim döneminde kritik önem taşır. Bu yaşlarda çeşitli ‘dokunma oyunları’ başlar: Kıça vurma, erkeklerin birbirlerinin genital bölgelerine vurması ya da acı vermek için meme uçlarını sıkması. Çocuklar bu oyunlardan söz ederken, erkekler kızların bu oyunlardan hoşlandığını ifade etme eğilimi gösterirler ancak kızlar hoşlanmadıklarını ifade ederler.

Çocukların, oynanan oyunun karşıdaki insanı nasıl etkilediği hakkında konuşmalarını sağlamalıyız. Eğip bükmeye çalışacaklardır ancak dürüstçe konuşmaları için onları cesaretlendirin. Onlara bu şekilde vurulsa, rahatsız ya da ihlal edilmiş hissetmelerine neden olan başka bir şey yapılsa ne düşünürlerdi diye sorun.

Bu tip şeylerin olduğunu gördüğünüzde durdurmak için müdahale edin. Bu ‘erkekler böyledir’ meselesi değil taciz ve bazen de saldırıdır.

2– Özgüvenlerini inşa etmelerine yardımcı olun. Orta öğrenim döneminde zorbalık özellikle kimliği hedef almaya kayar. Özgüven 13 yaş civarı düşmeye başlar. 17 – 18 yaşlarına gelindiğinde kızların yüzde 78’i bedenlerinden nefret ettiklerini ifade ederler.

Küçük çocuklarımızı onlara ne kadar iyi olduklarını söyleyerek güçlendirmeye meyilliyizdir. Nedense bu döneme doğru onlara oldukları kişinin harika yönlerinden bahsetmeyi bırakırız. Aslında bu dönem özgüven inşası için hayati bir dönemdir ve bu sadece fiziksel olmamalıdır. Görünümlerine olduğu kadar yeteneklerine, kişilik özelliklerine de dikkat çekmek gerekir.

‘’Biliyorum’’ diye omuz silkseler de sizi neyin harika yaptığını duymak her zaman iyi gelir.

3– Cinsellik konuşmaları yapmaya devam edin ancak buna rıza hakkında bilgiler de eşlik etsin. Genellikle cinsel ilişkiye girmek için evliliği beklemek, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ya da güvenli seks hakkında konuşmakta iyiyizdir ancak rıza konusunu pek açan olmaz. Artık bunun zamanı gelmiştir.

‘’Partnerinin seni öpmek isteyip istemediğini nasıl anlarsın?’’ ya da ‘’birinin senden hoşlandığını nasıl anlarsın?’’ gibi sorular yöneltin.

‘’İstekli rıza’’ kavramı hakkında konuşmak için uygun bir zamandır. Öpmek ya da dokunmak için izin istemenin gerektiğini ve sadece ‘evet’in ‘evet’ anlamına geleceğini açıklayın. Rıza göstermediğini anlamak için partnerin ‘hayır’ demesini beklememesi gerektiğini belirtin.

 

 

Bu çağda çocukları rıza hakkında eğitmek daha sonra – belki biri incindikten sonra – onları tekrar eğitmek ya da kötü alışkanlıklarını düzeltmek zorunda kalmayacağımız anlamına gelir.

4– Sokak ağzına müdahalede bulunun. Bu dönem akranlar arasında cinsellik konuşmalarının başladığı dönemdir. Hoşlantıları ve arzuları sağlıklı olmakla birlikte çocukların bir başka çocuktan bir objeymiş gibi bahsetmesine müsaade etmemeliyiz. Kendi ifade şeklimizle de model olmalıyız.

Bir çocuğun biri hakkında ‘’çok iyi bi’ parça’’ ‘’seksi piliç’’ gibi ifadeler kullandığını duyduğunuzda ‘’Hey! Eminim bir parçadan ya da piliçten çok daha fazlasıdır.’’ diyebilirsiniz. Size göz devirse de söyledikleriniz içine işler. Bunları doğru yapan model alabilecekleri yetişkinlere ihtiyaç duyarlar. ‘’Ayrıca teniste çok iyi olması da epey etkileyici değil mi?’’ gibi bir şeyler de söyleyebilirsiniz.

 

 

5– Büyümenin kısmen hormon değişikliği demek olduğunu, bunun da bazen net düşünmeyi zorlaştırabileceğini açıklayın. Bazen arzu, öfke, kafa karışıklığı ya da üzüntü başa çıkılamayacak bir hal alır. Yeni duygularla baş edememek ve kafa karışıklığı yaşamak son derece yaygın ve anlaşılır bir durumdur.

Ne hissederlerse hissetsinler sizinle konuşabileceklerini söyleyin. Ancak duygularının, arzularının ve ihtiyaçlarının sadece ve sadece kendi sorumluluklarında olduğunu belirtin. Hala nazik ve saygılı olma konusunda alıştırmalara ihtiyaç duydukları yaşta olduklarını unutmayın.

6– Maskulenliğin ya da erkeksiliğin ne olduğu konusunda ergen ya da üniversite çağında olan genç erkeklere akıl hocalığı yapın. Erkekler erkeklerle erkeksiliğin iyi yönleri ve kötü yönleri hakkında konuşmalı. Nasıl her tipten erkeği kapsayacak, daha kucaklayıcı bir maskulenlik formu inşa edebiliriz? Bu tür konuşmalar gelecekte şiddetsiz bir erkeklik tipi için yüreklendirici olabilir.

Sağlıklı bir maskülenlik inşası bu yıllarda başlamalı ve üniversite çağında da sürdürülmeli çünkü maskülenliği dönüştürmek tecavüz kültürünü dönüştürmek için hayatidir.

 

 

7– ‘Partilemek’ ya da eğlence hakkında dürüstçe konuşun. İçki ya da uyuşturucu gibi zararlı maddeler kullanmalarını kesinlikle istemediğinizi belirtin ancak kullanmaları durumunda nasıl davranmaları gerektiği konusunda da bilgi sahibi olduklarından emin olun.

  • Fazla içtiğini nasıl anlarsın?
  • Aracı kullanan kişi çok içtiyse ne yaparsın? (İhtiyaç duyduğu her zaman onu almanız için sizi arayabileceğini söyleyin.)
  • İçki ya da madde kullanımının tehlikeli bir seviyeye geldiğini ya da bağımlılığa dönüştüğünü nasıl anlarsın?
  • Çok içtiğinde davranışların nasıl değişir? Bu durumda- örneğin öfkeli bir sarhoşa dönüştüğünde ya da kişilerin alanlarını ve güvenliklerini ihlal etmeye başladığında- diğerlerini kendinden nasıl korursun?
  • Çok içmiş haldeyken birini öpmenin, birine dokunmanın ya da biriyle cinsel ilişkiye girmenin sorun olup olmayacağını nasıl anlarsın? Alkolun etkisi altındayken bu kararın bulanık ve karşımızdaki kişiden gelen sinyallerin anlaşılması zor olabileceğini açıklayın. Karşındaki insanın hareketlerini doğru okuduğundan nasıl emin olabilirsin? Özellikle alkol gibi maddelerin alındığı ortamlarda karşıdaki kişiden her zaman dokunmak ya da öpmek için izin istemesini önerin.
  • Sarhoş, bilinçsiz ya da hareketsiz bir kişiye dokunulmaması, o kişiye seksüel olarak yaklaşılmaması gerektiğini açıklayın. Çocuğunuza çok içmiş bir kişinin sağlığını gözetmeyi ve onun için yardım aramayı öğretin.
  • Kullandığınız dile dikkat edin. Kendisine yönelik saldırıyı durdurma sorumluluğu asla kurbanın üzerinde değildir. Doğru kararı vererek kimseye zarar vermeme sorumluluğu her zaman faildedir.

8– Ciddi ilişkilere başladıklarıda da cinsellik ve rıza hakkında konuşmayı sürdürün. Bunların hepsini zaten bildiklerini söyleyebilirler ancak rıza, partnere saygı ve sağlıklı cinsellik konularında süregelen bir diyalog onlara bu konuların sizin için ne kadar önemli olduğunu gösterir. Bu ayrıca rızayı konuşmayı normalleştirerek ergenlerin partnerleriyle açık ve saygılı bir diyalog kurmalarını sağlar.

9– Ergenler cinsel saldırı, rıza ve sağlıklı cinsellik konularında bilgiye her zaman susamış haldedirler. Öğrenmek isterler ve bu konularda bilgi almanın yolunu bir şekilde bulurlar. Bu bilgiyi onlara sevgiyle, dürüstçe ve sürekli olarak sağlayan sizseniz sizden aldıklarını kendileriyle birlikte dışarıdaki dünyaya taşırlar.

Bilgi sahibi olmak çocukları olayları izlemekle kalmayıp müdahalede bulunan kişiler olmaları için cesaretlendirir. Sadece dünyanın böyle insanlara daha çok ihtiyacı yoktur aynı zamanda çocuklar da iyilik için bir güç olmak isterler. Öyle olmaları için gerekli araçları onlara verebiliriz.

 

 

Kaynak: HuffingtonPost

Çevirmen notu: Bu yazıdaki anlamıyla rıza ”baskı altında hissetmeksizin izin vermektir”. Burada sıralananların arasında yer almasa da çocuklarınıza rıza gösteren birinin daha sonra fikrini değiştirebileceğini ve bunun son derece olağan olduğunu da öğretmeyi unutmayın!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir