Sağlıklı Cinsellik Konuşmaları: Çocuklara Rıza Kavramını Öğretmek

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Email this to someone

5 – 12 Yaş Arası Çocuklar

Çocuklara çok erken yaşlarda bile olsa başkasının alanına saygı duymayı öğretmek empati duygularının gelişmesine yardımcı olur.

1– Bedenin değişimi harika olduğu kadar zaman zaman kafa karıştırıcı da olabilir. Bu değişimler -ister diş kaybı olsun ister tüylenme ya da sivilcelenme- hakkında konuşma şekliniz hassas konularda da konuşma niyetinizi belli edecektir.

Bilimsel ve direkt olun. Çocuğunuzun sorularını utanç duygusuna kapılmaksızın cevaplayın. Eğer ilk tepkiniz utanıp onları susturmak olacaksa bunlar sizin için konuşulmayacak şeyler değilmiş gibi davranabilene dek alıştırma yapın.

2– Neyin iyi neyin kötü hissettirdiği konusunda konuşmaları için onları cesaretlendirin. Gıdıklanmayı seviyor musun? Başının dönmesini seviyor musun? Başka neleri seviyorsun? Ne iyi hissettirmiyor? Hasta olmak belki? Birinin seni incitmesi? Çocuğunuza aklına gelenleri konuşabilmesi için alan açın.

3– Yaşadığı bu değişimlerin doğal olduğunu ve herkesin büyüme sürecinden geçtiğini hatırlatın.

4– Oyun oynarken güvenlik kelimelerini nasıl kullanabileceğini ve arkadaşlarıyla nasıl güvenli kelime belirleyeceğini ona öğretin.

Çocuklar içine girdikleri oyun evrenine kendilerini kaptırmayı sevdikleri için bu son derece önemlidir. ‘’Hayır’’ kelimesini oyunun bir parçası gibi algılayabilirler bu yüzden yapılan her neyse onu durdurmak için bir başka kelimeye ihtiyaç duyabilirler. Bu kelime ‘’fıstık ezmesi’’ gibi alakasız bir kelime de olabilir ‘’ciddiyim’’ gibi alakalı bir kelime de. İşe yaraması yeterlidir.

5– Onlara, birbirlerinin iyi olduğundan emin olmak üzere, oyunlara düzenli aralıklarla mola vermeyi öğretin.

6– Onları oyun esnasında birbirlerinin yüz ifadelerini dikkate almaya ve herkesin oyundan keyif aldığından emin olmaya teşvik edin.

7– Oyun alanında ve arkadaşlar arasında gördüklerini yorumlamalarına yardımcı olun. Yardım etmek için ne yapabilirler ya da neyi farklı yapabilirlerdi diye sorun. Eve gelip size bir zorbalık hikayesi anlattıklarında ‘’geriye alma’’ oyunu oynayın.

‘’Bana arkadaşına vurulması ile ilgili zor bir durumu anlattın. Müdahale etmeye çekinmeni anlıyorum. Eğer olayları geriye alabilseydik bir daha böyle bir olay yaşandığında ne yapabileceğini düşünürdün? ‘Bir süper kahraman olsaydın’ ya da ‘öğretmenin olsaydı’ gibi doğaçlamalar yapın. Zor konular hakkında konuşurken onlara yaslanabilecekleri büyük şeyler sağlayın.

8– Çocuklarla kız-erkek arkadaşlıkları ya da hoşlantıları için dalga geçmeyin. Hissettikleri her şeyi olağan karşılayın. İlişkileri hoşlantı gibi görünüyorsa da bundan bahsetmeyin. ‘’Elif ile arkadaşlığınız nasıl gidiyor?’’ diye sorun ve cevap almaya ya da almamaya hazır olun.

9– Hareketlerinin başkalarını etkilediğini onlara öğretin. Bunu her yerde çok basit şekillerde yapabilirsiniz. Ondan birileri gürültüye ya da dağınıklığa sebep olurken başka insanların nasıl tepki verdiğini gözlemlemesini isteyin. Sonuçta ne olacağını düşündüklerini sorun. Dağınıklığı bir başkası mı toplayacak? Birileri korkacak mı? Çocuklara seçimlerinin başkalarını etkileyebileceğini, yüksek ses ya da dağınıklık için uygun yerlerin ve zamanların neler olduğunu açıklayın.

10– Yardım etmek için fırsat kollamayı öğretin. Dağınıklığı toplayabilirler mi? Otobüste kitap okuyan birini rahatsız etmemek için daha sessiz olabilirler mi? Bir şeyi taşımak için yardım teklif edebilirler mi? Kapıyı tutabilirler mi? Tüm bunlar çocuklara gerçek ve mecazi anlamda yüklerin hafifletilmesine katkıda bulunabileceklerini öğretir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir