Amme Hizmeti

Çocuklardan Hangi Yaşta Ne Beklemeli?

Çocuklardan Hangi Yaşta Ne Beklemeli?

Çocuk ya da genç olmak hafif sıkletlere göre bir iş değildir – dışarıda hayat çok zor! Yapılması gereken ve sadece onların yapabileceği önemli şeyler vardır. Bu işlerin türleri içinde bulundukları gelişim aşamasına bağlıdır. Çocuklar ve gençler için normal olan davranışları bilmek, sürece dahil olan herkesin işini kolaylaştırabilir.

Devamı
Zehirli İnsan Tipleri

Zehirli İnsan Tipleri

İnsan olmanın güzel taraflarından biri de iyi biri olmak için mükemmel olmanın şart olmamasıdır. Bir noktada hepimiz aptalca kararlar verir, sevdiğimiz insanları incitir, telafisi zor şeyler söyler ve istediğimiz olsun diye fazla zorlarız. Bunların hiçbiri bizleri zehirli insan yapmaz. Sadece insan yapar. İşleri yüzümüze gözümüze bulaştırır, sonra büyür ve öğreniriz. Zehirli insanlar farklıdır. Onlar asla öğrenmez. Aynayı asla kendilerine çevirmezler ve yol boyunca kimi kırdıklarını da umursamazlar.

Devamı
Zehirli İnsanları Tanımak

Zehirli İnsanları Tanımak

Hepimiz zehirlerini üzerimize püskürten zehirli insanlar tanımışızdır. Zor insanlar, anlayışlı insanlardan hoşlanırlar ve hepimizin hayatında memnun etmek için saçımızı süpürge ettiğimiz en az bir kişi olmuştur – ama amacımıza hiç ulaşamamışızdır.

Devamı
Zehirli İlişkiyi Noktalamak

Zehirli İlişkiyi Noktalamak

Ailelerin ve ilişkilerin amacı (bazen inanılmaz zorlayıcı olsalar da) yıkmak değildir. Bütün ilişkilerin kusurları vardır ve hiçbiri de sürekli olarak parıltı, neşe ve güzellikle dolu değildir. Her normal ilişkide arada bir kavgalar yaşanır. Bazı şeyler söylenir, yapılır, affedilir ve arada bir de stratejik anlarda yeniden gündeme gelebilir. Fakat çoğunlukla, o ilişkinin içinde olmak insanı besler ve canlandırır. En azından, canını yakmaz.

Devamı
Çocuğunuzun Zorba Olmadığından Emin Olun

Çocuğunuzun Zorba Olmadığından Emin Olun

Olabilecekleri en iyi yetişkin olma yolunda ilerlerken bütün çocuklar bir sürü hata yapar. Biz yetişkinler de sağlıklı ve üretken olursak, biz de bir sürü hata yaparız. Bu şekilde öğreniyoruz ve büyüyoruz. Hatalar bizi pişmanlıktan ve durağanlıktan uzak, güzel, dolu bir hayat yaşamamız için gereken bilgelik, sezgi ve güçle donatır.

Devamı
Zehirli bir Ebeveynle Büyüyüp İyileşmek

Zehirli bir Ebeveynle Büyüyüp İyileşmek

Pek önemsemediğiniz insanların zehrine bulaşmak da elbette zordur fakat sizi sevmesi, kucaklaması, dünyanın zorluklarından koruması gereken; sevgi, akıl ve içtenlikle ayaklarınızın üzerinde durmayı öğretmesi beklenen insan tarafından buna maruz bırakılmak sizi tamamen değiştirir. Ancak sadece zehirli bir ebeveynin –sizi sevmesi gereken bir insanın- yol açabileceği, kendine özgü bir acı türü vardır. Sanki içiniz dışınız paramparça olmuş gibidir.

Devamı